Epilation | Depilation

Permanent ears hairs removal
Looking for a long-term solution to unwanted ear hair? OxiSecret Beauty Clinic in Prague offers an advanced ear hair electrolysis procedure that delivers flawless results. Learn more!
Laser epilation / Photoepilation
Painless, fast and effective diode laser hair removal procedure. Complete hair removal and life without a razor!
Depilation of beard
Face Hair Removal is an extremely sensitive procedure that requires a careful approach to cosmeticion and salon selection.
Depilation by sugar paste / Waxing
Depilation with sugar paste removes hairs on any part of the body, both for women and men. Depilation with sugar paste is gentle to the skin. On sensitive areas such as face, groin or underarms, you will most likely notice that the reddening of the skin disappears very quickly.
Brazilian depilation
Přednosti cukrové pasty oceníte zejména při depilaci citlivých intimních partií. Brazilská depilace je sice poměrně bolestivější, než holení žiletkou, ale na druhou stranu budete mít téměř měsíc klid. Poprvé se ale určitě svěřte raději odborníkům, protože intimní partie jsou opravdu hodně citlivé. Při postupném opakování se chloupky ztenčují a pak už ani nebudete cítit, že se vytrhávají. Po celý čas depilace kosmetička pracuje s jednorázovými rukavicemi a špachtlemi. Před návštěvou kosmetického studia dbejte prosím na osobní hygienu!