Epilation | Depilation

Laser epilation / Photoepilation
Really fast and painless hair removal FOREVER!
Depilation of beard
Face Hair Removal is an extremely sensitive procedure that requires a careful approach to cosmeticion and salon selection.
Depilation by hot wax | Waxing
Wax depilation is a method of removing unwanted hair on the body by wax. The skin after depilation may be slightly irritated, but it disappears within one day. Depilation can be performed at almost every part of the body, from eyebrows, mustache, hands, buttocks, to groin and legs.
Depilation by sugar paste
Depilation with sugar paste removes hairs on any part of the body, both for women and men. Depilation with sugar paste is gentle to the skin. On sensitive areas such as face, groin or underarms, you will most likely notice that the reddening of the skin disappears very quickly.
Brazilian depilation
Přednosti cukrové pasty oceníte zejména při depilaci citlivých intimních partií. Brazilská depilace je sice poměrně bolestivější, než holení žiletkou, ale na druhou stranu budete mít téměř měsíc klid. Poprvé se ale určitě svěřte raději odborníkům, protože intimní partie jsou opravdu hodně citlivé. Při postupném opakování se chloupky ztenčují a pak už ani nebudete cítit, že se vytrhávají. Po celý čas depilace kosmetička pracuje s jednorázovými rukavicemi a špachtlemi. Před návštěvou kosmetického studia dbejte prosím na osobní hygienu!